۱۰ توصیه برای محبوب شدن در اینستاگرام

شاید فکر کنید محبوبیت در اینستاگرام به راحتی سابق نیست . ایسنتاگرام، دیگر یک شبکه اجتماعی ساده نیست، بلکه جزئی از زندگی برخی از افراد تبدیل شده است. برخی تا حدی به استفاده از این شبکه معتاد شده‌اند که آن را مبنای انتخاب دوست یا ادامه زندگی را خود قرار داده‌اند. باور کنید که راست می‌گوییم. فقط کافی است که یک هفته به دوستان یا آشنایان خود که همیشه آنلاین هستند، نگاه بیاندازید. اخلاقشان چقدر تغییر کرده است؟ از هر ده کلمه، هشت تاش فقط در خصوص اینستاگرام و دستیار اینستاگرام است.

افزایش لایک در اینستاگرام

اما اینستاگرام همیشه جنبه منفی ندارد. اگر از این شبکه به درستی و راستای اهداف آن استفاده شود، بهترین ابزار برای شما چه برای ارتباط با دوستان و حتی برندینگ خدمات و کسب‌وکار شما خواهد بود. با اینکه هدف اولیه این شبکه به اشتراک گذاری لحظات زندگی از طریق عکس برای دوستان بود؛ اما امروزه خود به یک بستری مناسب برای افزایش فروش و برندینگ برای بسیاری از کسب‌وکارها تبدیل شده است. فقط کافی است که تا قابلیت مخفی در ایسنتاگرام و دیگر تکنیک‌های آن را بدانیم.

تکنیک‌های عملی برای محبوبیت در اینستاگرام

استفاده برندها از اینستاگرام

ما در ادامه قصد داریم تا تکنیک‌های موجود در این شبکه را بیان کنیم. تکنیک‌هایی که به شما در افزایش لایک در اینستاگرام یا افزایش ویو در اینستاگرام می‌کند؛ نکاتی که بسیاری از کاربران این شبکه به دنبال آن هستند. این نکات بیشتر مناسب افرادی است که واقعاً به دنبال کار کردن درست و حرفه‌ای هستند. حتماً مطلع هستید که مدیران اینستاگرام در آخرین تغییرات الگوریتم خود، به صفحه‌های فیک و بدون هیچ محتوایی امتیاز منفی داده و حتی آن‌ها را حذف می‌کنند. پس اگر برای افزایش فالوور اینستاگرام واقعی می‌خواهید تا مانند آن‌ها نباشید، توصیه‌های زیر را به کار ببرید.

ترفندهای اینستاگرام

 1. بیو خود را حرفه‌ای کنید

بیو اولین مکانی است که در دید افراد قرار داد. هر کاربری قبل از دنبال کردن صفحه شما، اول بیو شما را می‌بیند. اینکه چه کسی هستید، چه کاره‌اید و چه نوعی جملاتی برای معرفی خود نوشته‌اید. بیو افراد به دو دسته تقسیم می‌شود. برخی که کسب‌وکاری دارند، سعی می‌کنند تا ازعبارات معرفی کننده کسب‌وکارشان بنویسند؛ مانند تولید کننده محتوا.

برخی دیگر هم که فاز مجزایی دارند و از اینستاگرام برای سرگرمی استفاده می‌کنند، از شعر و ضرب المثل و جملاتی مانند «دنبال من نیا» استفاده می‌کنند. اینکه در کدام دسته می‌خواهید باشید، به خودتان مربوط است؛ اما اگر واقعاً به دنبال کسب فالوور واقعی هستید، به بیو خود اهمیت دهید. از کلمات سخیف و ناجور استفاده نکنید و سعی کنید تا واقعاً آنچه هستید، بنویسید تا کاربر متناسب با شما، صفحه‌تان را دنبال کند.

 1. تعداد و ساعت پست‌های خود را در طول روز تعیین کنید

هدف استفاده از تمامی شبکه‌های اجتماعی، برندینگ و افزایش آگاهی کاربران نسبت به محصولات و خدمات است؛ البته اگر کسب‌وکاری داشته باشید. درغیر این صورت که شما فقط با پست‌هایتان به نوعی ارتباط مجازی با فالوورهای خود برقرار می‌کنید. سؤال اینجاست برای دستیابی به این مسئله چه تعداد پست و در چه ساعتی باید قرار دهیم.

بیشتر بخوانید  [039] مقدمه‌ای بر اینستاگرام استوری در بازاریابی

در حالت کلی، تعداد پست‌ها نه باید به صورتی باشد که کاربران شما را غیرفعال و مرده فرض کرده و نه خیلی زیاد که یک در میان فقط مطالب شما را ببینند.

اگر صفحه کسب‌وکاری دارید، پیشنهاد ما قرار دادن متوسط یک تا دو مطلب در طول روز است. اگر هم چنین امکانی برای شما وجود ندارد، حداقل باید دو پست در طول هفته قرار دهید؛ اما اگر صفحه شما شخصی است، حداکثر دو عدد پست در هفته کافی است. قرار نیست که از همه حالت‌های زندگی خود عکس بگیرید و در اینستاگرام آپلود کنید. فقط می‌خواهید تا لحظات خوش خود را با دوستانتان به اشتراک بگذارید. پس لزومی ندارد که همه ریز تا ریز زندگی شما بدانند، به هرحال برای خود، حریم شخصی هم قائل شوید. این قضیه از این جهت برای کسب‌وکارها فرق دارد که مدیران آن‌ها باید سطح آگاهی و برندینگ خود را افزایش دهند و هیچ راهی بهتر از افزایش تعامل با کاربران با قرار دادن تعداد پست‌های بیشتر نیست.

آمار و ارقام کاربران اینستاگرام

از نظر ساعت پست در ایران، بهترین ساعت بین ۶ تا ۹ صبح؛ یعنی زمانی که همه بیدار می‌شوند و قصد رفتن به سرکار دارند. دیگر ساعت بین ۱۲ تا ۱۴، هنگامی مردم قصد خوردن ناهار دارند. ساعت بعدازظهر که وقت رفتن به خانه است، بین ۱۷ تا ۱۸ است؛ اما بهترین ساعت بازدید پست‌ها، آخر شب است؛ یعنی هنگامی که درصد بیشتری از افراد تمامی کارهای روزمره خود را به صورت کامل انجام داده‌اند و قصد دارند تا کمی در اینترنت چرخ بزنند.

البته برای کسب‌وکارها توصیه می‌شود که صبح‌ها بیشتر از شب پست فروش قرار دهند. برای اینکه کاربر اگر در همان لحظه ترغیب به خرید محصول شود، با فروشگاه تماس گرفته و به این صورت فروش مستقیم و سریعی برای شما به حساب خواهد آمد.

 1. داستان گویی را فراموش نکنید

با اینکه پایه و اساس این شبکه اجتماعی، قرار دادن عکس و فیلم‌های باکیفیت است؛ اما صرفاً این دو نمی‌تواند باعث افزایش لایک در اینستاگرام و افزایش ویو در اینستاگرام شود. هر عکس یا ویدئویی که شما قرار می‌دهید، هدفش فقط برای شما مشخص است نه برای کاربری که به تازگی صفحه شما دنبال کرده است. برای همین لازم است که در بخش کپشن توضیحاتی نیز به آن اضافه کنید؛ اما متأسفانه برخی از مدیران به نوشتن چند خط اکتفا کرده و فکر می‌کنند که با همین چند خط می‌توانند تعامل کاربران را افزایش دهند.

کاربران دنبال داستان هستند. هیچ‌چیزی در دنیای اینترنت مانند لحن داستان وار نمی‌تواند باعث افزایش تعامل کاربران شود. حالا این داستان می‌تواند به صورت نقد، گزارش شما از یک رویداد، بررسی تخصصی یک محصول یا هر چیزی دیگری باشد. لازم نیست که حتماً کاراکتری در آن وجود داشته باشد. در داستانی که شما در توضیح ویدئو یا عکس به کار می‌برید، بهتر است که اول از همه خلاصه‌ای از خود ویدئو یا عکس نوشته شود، سپس به بررسی تخصصی آن بپردازید، در آخر نظر کاربران را بخوانید.

بیشتر بخوانید  تحلیل و آنالیز عملکرد در اینستاگرام

کاربر وقتی جذب داستانی شود؛ یعنی جذب برند شما شده است و وقتی هم جذب برند شود، به راحتی به یکی از طرفداران شما تبدیل خواهد شد و این می‌تواند بهترین روش برای برندینگ باشد.

استوری اینستاگرام زمانگذاری پست

 1. استوری را فراموش نکنید

چند سالی است که در قابلیت‌های جدید، استوری به قابلیت مخفی در اینستاگرام اضافه شده است. از این لحاظ آن را قابلیت مخفی می‌گوییم که هنوز خیلی از افراد به قدرت این بخش پی نبرده‌اند. استوری امروزه اولین نقطه‌ای که کاربران از آن برای دیدن پست‌های فالوورهای خود استفاده می‌کنند. مدت زمان نمایش استوری خیلی کم است، فقط چند ثانیه و همچنین فقط یک روز روی صفحه شما می ماند و بعد از آن حذف می‌شود؛ اما همین مدت کم تأثیر بسیار زیادی می‌تواند روی جذب فالوورها شما داشته باشد.

در استوری به جای اینکه مانند پست کپشن نویسی کنید، بهتر است که یک عکس همراه با آدرس پست خود قرار دهید. خیلی از کاربران به دلیل پست‌های زیاد، نمی‌توانند همه آن‌ها را ببینید؛ اما استوری را از دست نمی‌دهند. برای همین در استوری اینستاگرام خوب خود می‌توانند موضوع پست‌ها یا خبرهای مهم را معرفی کنید. در واقع، استوری بهترین راه برای افزایش تعامل و افزایش لایک در اینستاگرام است.

لایو اینستاگرام

 1. لایو بگیرید

کاربران دوست دارند تا با شخصی که آن طرف صفحه و البته مدیر مجموعه است، ارتباط زنده داشته باشند. در گذشته این ارتباط فقط از طریق تلویزیون، رادیو یا نهایت همایش امکان پذیر بود که هم برای خود مدیر و هم شرکت کنندگان هزینه‌بر بود. با تغییر رویکرد اینستاگرام و قرار دادن لایو در این شبکه، ارتباط زنده بین دو نفر خیلی راحت‌تر از گذشته شده است.

مدیر مجموعه یا شخصی که قصد افزایش محبوبیت صفحه خود را دارد، از قبل ساعتی را برای لایو اعلام می‌کند. این ساعت بهترین زمان برای پاسخگویی به سؤالات کاربران در خصوص برند یا خدمات شما است. البته لازم نیست که همیشه لایو مربوط به پرسش و پاسخ باشد، بلکه می‌تواند رونمایی از محصول یا همایش یا هر چیزی دیگری که در همان موقع اتفاق می‌افتد، به صورت زنده پخش شود.

 1. هشتگ های دردسرساز را فراموش نکنید

هشتگ اینستاگرام

هشتگ ها همانند کلمات کلیدی سایت است که به شما در پیدا کردن صفحه شما توسط دیگران و ارتباط شما با آن‌ها می‌شود. استفاده از هشتگ در اینستاگرام قانون خاصی دارد. همینطوری نمی‌شود هر نوع هشتگی را به کار برد.

 • تعداد هشتگ ها حداکثر باید ۷ عدد باشد. با اینکه از نظر این شبکه اجتماعی تعداد مجاز، ۳۰ عدد عنوان شده است؛ اما نوشتن ۳۰ عدد باعث می‌شود تا بیشتر کپشن شما شبیه به فهرستی از هشتگ ها به نظر برسد تا جمله.
 • هشتگ ها را مرتبط با موضوع پست و صفحه خود به کار ببرید. عکس گل در صبح روز جمعه گذاشتید، قرار دادن هشتگ کامپیوتر هیچ ارتباطی با این پست ندارد. کسی که چنین هشتگی را دنبال می‌کند، دنبال مطالب کامپیوتری یا خرید محصولات آن است، نه گل و گیاه.
 • بهتر است که هشتگ ها را در اولین کامنت قرار دهید. استفاده از آن تأثیر بیشتری روی افزایش تعامل کاربران با صفحه شما خواهد داشت.
بیشتر بخوانید  23 اصطلاح اینستاگرام را بشناسیم

فیلتر اینستاگرام

 1. فیلترها را حتماً به کار ببرید

از همان اول که اینستاگرام به وجود آمد، شما می‌توانید برای عکس‌های خود فیلتر انتخاب کنید. با استفاده از فیلتر می‌توانید نوع نمایش عکس را تعیین کنید. برای مثال، عکسی از آرشیو خانوادگی خود پیدا کرده‌اید و ظاهر عکس هم قدیمی نیست و وقتی با موبایل هم عکس می‌گیرید، هیچ تفاوتی در ظاهر آن به وجود نمی‌آید. در اینجا ترفند مخفی در اینستاگرام به کمک شما آمده است. شما خیلی راحت و با انتخاب فیلتر سیاه و سفید می‌توانید ظاهر عکس خود را به حالت قدیمی درآورده و آن با نسبت به تاریخ، واقعی‌تر نشان دهید.

البته فیلترهای دیگری هم در اینستاگرام وجود دارد. فیلترها بیشتر کمک می‌کنند تا شما بتوانید احساسات خود را در نمایش عکس و پست‌ها کمی به کاربران انتقال دهید. همچنین برای آن‌هایی که به دوربین عکاسی حرفه‌ای دسترسی ندارد و از گوشی موبایل خود استفاده می‌کنند، می‌تواند بهترین گزینه برای ویرایش عکس باشد. اگر هم هیچ کدام از فیلترها نتوانست توجه شما را جلب کند، اپلیکیشن هایی وجود دارد که به شما امکان ویرایش عکس با آپشن های بیشتری را می‌دهد.

 1. محتوای خود را جدی بگیرید

با اینکه پایه این شبکه اجتماعی عکس و فیلم است؛ اما محتوای شما تأثیر بسیار زیادی در افزایش لایک در اینستاگرام دارد. اندازه محتوا نه باید خیلی طولانی باشد که از حوصله کاربر خارج شود و نه خیلی کوتاه که کاربر چیزی از آن متوجه نشود. مهم‌ترین نکته دیگر اینکه به زبان فالوورهای خود بنویسید. اگر صفحه شما شخصی است و در فهرست فالوورهایتان فقط دوستان و آشنایان قرار دارند، مطلب را به همان زبانی که پیش آن‌ها صحبت می‌کنید، بنویسید؛ به عبارت دیگر خودمانی باشد؛ اما اگر صفحه شما کسب‌وکاری، لحن باید متفاوت باشد. لحن نوشتاری باید همسو با هدف برند شما تعیین شود.

در صفحه‌های کسب‌وکار، کاربر با خواندن مطلب به دنبال این است که در آخر چیزی به دست بیاورد. سعی کنید محتوای طلایی بنویسید. محتوایی که واقعاً بتواند نیاز کاربران را رفع کند. محتوای شما نباید فراتر از هدف صفحه باشد. یک بار قبل از نشر محتوا، خودتان آن را به دقت از اول تا آخر بخوانید. ببینید که آیا دقیقاً می‌توانید همان چیزی را از کاربر انتظار فهم آن را دارید، خودتان متوجه خواهید شد یا نه.

ایموجی اینستاگرام

 1. با ایموجی ها دوست باشید

با ایموجی ها دوست باشید. ایموجی همان شکلک‌هایی هستند که شما در چت تلگرام یا واتس آپ به کار می‌برید و به نوعی احساسات خود را با آن‌ها نشان می‌دهید. حالا این بار به جای چت، باید در کپشن یا نوشته‌های استوری خود به کار ببرید. جملاتی که شما می‌نویسید، هیچ‌کدام داخلشان حس نیست. یک نوشته خشک که هرکاربری ممکن است بسته به سلیقه خودش، برداشت متفاوتی از آن داشته باشد؛ اما با ایموجی قضیه متفاوت خواهد شد.

شما جمله‌ای را نوشته‌اید و قصد دارید تا به فالوورهای خود نشان دهید که در هنگام مواجه با آن دچار ناراحتی شده‌اید یا حتی کلی خندیده‌اید. ایموجی این کار را برای شما می‌کند. با قرار دادن شکل‌های ناراحت یا خندان، فالوورها به راحتی متوجه احساسات شما خواهند شد. فقط مهم این است که به درستی از آن‌ها استفاده کنید.

بیشتر بخوانید  معروفترین افراد اینستاگرام  و بازاریابی به کمک افراد تاثیرگذار

مزیت دیگر ایموجی ها، خارج شدن نوشته شما از حالت یکنواختی است. جملات ساده و پشت سرهم، هرچقدر هم که با فاصله باشند و نشانه های طنز در آن به کار رفته باشد، باز هم در تعامل با کاربران مشکل دارد. در واقع، ایموجی وسط نوشته کاربرد عکس را دارد. نه تنها باعث خارج شدن نوشته شما از یک حالت زمخت می‌شود، بلکه می‌تواند فهم نوشته را برای بسیاری از فالوورها راحت کند. فقط اینکه باید بدانید چه موقعی، در چه مکانی از چه ایموجی استفاده کنید.

 1. با کاربران در تعامل باشید

متأسفانه با اینکه چنین نکته‌ای را خیلی از کاربران و ویژه متخصصان شبکه‌های اجتماعی می‌دانند؛ اما فقط بعضی از آن‌ها این نکته را رعایت می‌کنند و آن تعامل با کاربران و فالوورها و پاسخ دادن به دایرکت ها است. بسیاری از این افراد با این بهانه دایرکت های زیادی دریافت کرده و وقت کافی برای پاسخ دادن به همه آن‌ها را ندارند، از این مسئولیت شانه خالی می‌کنند؛ ولی نمی‌دانند که پشت گوش انداختن همین نکته به ظاهر ساده چقدر می‌تواند در تخریب چهره و محبوبیت آن‌ها تأثیرگذار باشد.

تعامل با کاربران باید قدم اول فعالیت شما باشد. به کامنت های آن‌ها بدون هیچ‌گونه تمسخر و به صورت کامل پاسخ دهید. همچنین به دایرکت های خود اهمیت دهید. دایرکت برای زیبایی نیست. به ویژه که اگر قصد اینفلوئنسر مارکتینگ هم داشته باشید. خلاصه اینکه تعامل با کاربران را جدی بگیرید.

این چند توصیه را هم آویزه گوش خود کنید:

 • از روی بی‌حوصلگی پستی نشر دهید. یا فعال نباشید یا اگر هم قصد فعالیت دارید، به درستی پست بگذارید.
 • از ربات‌ها استفاده نکنید. حتماً خبردار شده‌اید که اینستاگرام در تازه‌ترین الگوریتم خود تمامی صفحاتی که از ربات برای افزایش لایک در اینستاگرام استفاده می‌کرده‌اند، بسته است. کاملاً به صورتی طبیعی جلو بروید. یک نفر فالوور واقعی به مراتب ارزشش خیلی بیشتر از صدها فالوور فیک است.
 • غلط املایی نداشته باشید. یک غلط توسط حداقل ۱۰۰ نفر خوانده می‌شود و این می‌تواند برای اعتبار چهره شما بسیار ناپسند باشد. پس مراقب باشید.
 • همینطوری به دایرکت افراد پیام ندهید، به ویژه اینکه اگر خانم باشد. بیشتر خانم‌ها یا حتی آقایان در هنگام دریافت دایرکت های مزاحم، صفحه را ریپورت یا بلاک می‌کنند و این می‌تواند امتیاز منفی برای شما باشد.
 • فالو و آنفالو نکنید. این روش نه تنها حرفه‌ای نیست، بلکه تعداد زیاد آن از نظر اینستاگرام جریمه خواهد داشت.
 • قبل از اینکه حساب کاربری در این اینستاگرام ایجاد کنید، هدف خود را بدانید. اینکه چرا به دنبال فعالیت در این شبکه هستید. هر نوع هدفی، فعالیت­های مخصوص به خود را دارد که باید با آن­ها آشنا شوید.
4.8/5 ( 8 نظر )

پست قبلی: «

پست بعدی: »

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. pingback [23] تماس و تعامل با مخاطب هدف از طریق هشتگ‌های اینستاگرام ⋆ FollowerHot

 2. balal habashi
  3:33 1397/12/19

  سلام
  من همیشه توی محتواهام هشتگ های محبوب و ترند استفاده میکنم
  هشتگ های پر طرفدار و البته هشتگ مرتبط با عکس و ویدئو شانس بیشتری برای دیده شدن ویدئوها رو میده

  • فالوورهات
   4:00 1398/01/07

   خواننده عزیز مرسی بابت انرژی و کامنتتون
   یکی از بهترین توصیه هایی که توی مجله ای خوندم این بود که
   به مخاطبانتان احترام بگذارید و یک ارزش واقعی به او منتقل کنید!
   خواهید دید که قلب مخاطب را به دست خواهید آورد.