آیا فیلترینگ اینستاگرام در سال ۱۳۹۸ حقیقت دارد؟

بر اساس گزارشات محلی صورت گرفته مشخص‌شده است که پس از سرکوب سایر برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی، شورای ملی سایبری ایران گام‌هایی را برای فیلتر اینستاگرام برداشته است؛ اما آیا این مسئله حقیقت دارد؟. هم‌اکنون در جمهوری اسلامی ایران دسترسی به فیس‌بوک، توییتر و تلگرام ممنوع بوده و شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت موظف هستند دسترسی به این سایت‌ها را مسدود کنند. ازآنجایی‌که این برنامه‌ها به‌خصوص تلگرام به‌عنوان راهی برای گسترش پیام‌های ضد دولتی مورداستفاده قرارگرفته‌اند لذا به‌عنوان یک نگرانی امنیتی ملی مطرح‌شده و مقامات را به چاره‌اندیشی واداشته است.

فیلترینگ اینستاگرام سال 1398
احتمال فیلترینگ اینستاگرام در سال ۱۳۹۸

ازاین‌رو شایعه شده است که شورای ملی فضای مجازی ایران قصد دارد آخرین پلت فرم رسانه اجتماعی که دسترسی آن در کشور آزاد است را مسدود کند. البته بعید به نظر می‌رسد که کاربران ایرانی اینستاگرام با این مسئله مشکلی داشته باشند زیرا آن‌ها از طریق پلت فرم‌های خصوصی مجازی یا VPN به اینستاگرام دسترسی داشته و می‌توانند یک مسیری خارج از مسیر اینترنت کشور برای خود پیدا کنند. این راه‌حل آسان به کاربران ایرانی اجازه می‌دهد تا از فیلترهای دولت فرار کرده و به دیگر وب­سایت‌های فیلتر شده همانند توییتر، یوتیوب، فیس‌بوک و برنامه‌های پیام‌رسان نظیر واتس آپ و تلگرام نیز دسترسی یابند.

در این مقاله قصد داریم در مورد موضوع بحث­برانگیز ممنوعیت اینستاگرام در ایران و شایعاتی که در خصوص فیلتر شدن آن گسترش‌یافته است صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

 • فیلتر اینستاگرام و شایعات گسترش‌یافته

 

فیلتر اینستاگرام و شایعات گسترش‌یافته

طرح ممنوعیت و فیلتر اینستاگرام با وجود استفاده این پلت فرم اجتماعی توسط مقامات عالی‌رتبه کشور نشان می‌دهد که رهبران دولتی هنوز تصمیمی برای فیلتر کردن این رسانه اجتماعی نگرفته‌اند و در تلاش هستند یک راهی میانه برای دسترسی به این رسانه‌های اجتماعی پیدا کنند. صحبت‌ها حاکی از آن است که شورای ملی سایبری کشور در نظر دارد تا یک اینترنت ملی با رسانه‌های اجتماعی و سیستم‌های پیام‌رسانی که قابل نظارت توسط دولت هستند را راه‌اندازی کند و از این طریق بتواند پلت فرم‌های بین‌المللی نظیر اینستاگرام را فیلتر کند.

بیشتر بخوانید  چطور از بلاک و ریپورت اینستاگرام خلاص شویم؟

درهرصورت هیچ توافقی در مورد آنچه بایدونباید اجازه داده شود وجود ندارد. روحانی و محمدجواد آذر جهرمی وزیر ارتباطات از دسترسی بیشتر به رسانه‌های اجتماعی حمایت کردند. بسیاری از هنرمندان، ورزشکاران و سازمان‌های خبری ایرانی نیز از این رسانه‌ی اجتماعی برای تبادل اطلاعات و برقراری ارتباطات خود استفاده می‌کنند. همچنین بسیاری از کسب‌وکارهای ایرانی به‌طور منظم از رسانه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام و پیام‌رسان‌هایی نظیر تلگرام و واتس آپ برای بازاریابی دیجیتالی و تجارت الکترونیک استفاده می‌کنند، دی جی کالا نمونه‌ای از این کسب‌وکارهای دیجیتالی شناخته‌شده است. با فیلتر اینستاگرام بسیاری از کسب‌وکارهای خرده‌فروشی، تبلیغ‌کنندگان و اینفلوئنسرها نیز از فعالیت می‌افتند، هرچند بسیاری از شرکت‌ها بدون در نظر گرفتن مسئله فیلترینگ  همچنان به راه خود ادامه می‌دهند(همان‌طور که ممنوعیت تلگرام را نادیده گرفته‌اند).

 

اولین شایعات در مورد فیلتر اینستاگرام بعد از سخنرانی معاون اول دادستانی کشور حجت‌الاسلام محمد مصدق در تیرماه ۹۷ پخش‌شده است. ایشان اعتقاد داشتند که بسیاری از کاربران از این رسانه‌ی اجتماعی سوءاستفاده کرده و کلاه‌برداری‌های زیادی از طریق اینستاگرام صورت گرفته است. در شهریور ۹۷  نماینده مجلس گفته است که دستور فیلتر اینستاگرام در دستور کار هیچ سازمانی قرار نگرفته و هیچ مسئله‌ای در خصوص این موضوع در کمیته‌ی تعیین مصادیق مجرمانه مطرح نشده است. اگرچه هم‌زمان با این خبر دبیر شورای عالی فضای مجازی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی ایران جناب فیروزآبادی اعلام کرده است که به‌احتمال‌زیاد اینستاگرام فیلتر خواهد شد. وی اظهار کرد با توجه به اینکه پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی خارجی موظف‌اند که از برخی قوانین داخلی پیروی کنند لذا در صورت عدم همکاری آن‌ها مسئله فیلترینگ حقیقت می‌یابد.

از طرفی محمد کاظمی عضو کمیته تعیین مصادیق مجرمانه و نماینده مردم ملایر اعلام کرده است که مسئله فیلتر شدن رسانه‌های اجتماعی بر عهده‌ی دو نهاد شورای عالی فضای مجازی و کمیته‌ی تعیین مصادیق است و تصمیمی است که باید با برنامه‌ریزی‌های دقیق و اساسی صورت گیرد و تا به امروز تصمیم و یا صحبتی در خصوص فیلتر اینستاگرام مطرح نشده است.

بیشتر بخوانید  لایو فوتو در آیفون

در اواخر سال ۱۳۹۷ شبکه اجتماعی اینستاگرام دچار قطعی و اختلال شده و برخی کاربران اعلام کرده‌اند که با فیلترشکن می‌توانند به این پلت فرم اجتماعی دسترسی یابند بنابراین مجدداً شایعه فیلتر اینستاگرام همه‌گیر شد. اما بعد از پیگیری‌های صورت گرفته مشخص‌شده است که دسترسی به این رسانه‌ی اجتماعی فقط در برخی از مناطق کشور مسدود شده است که توضیحی در مورد آن نه از طرف مسئولان دولتی و نه از جانب اینستاگرام داده نشده است. البته مسئله‌ی اصلی در دامن زدن به شایعه فیلتر اینستاگرام به این خاطر بود که این مشکل فقط در ایران رخ‌داده و در سایر نقاط جهان مشکلی گزارش نشده بود.

درنهایت مقامات ایرانی در روز چهارشنبه ۱۳ دی ۹۷ با اشاره به نگرانی‌های امنیتی ملی اعلام کردند که برنامه اینستاگرام را در کشور مسدود خواهند کرد. شورای ملی سایبری ایران نیز اعلام کرده است که گام‌هایی را برای فیلتر اینستاگرام و سرکوب دیگر برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی برداشته است. قبل از این قوه قضائیه جهت حمایت محافظه‌کارانه، برنامه Waze را در ایران مسدود کرده است چون این برنامه توسط اسرائیلی‌ها طراحی‌شده است اما گزارش‌های اعلام‌شده در ژانویه ۲۰۱۸ حاکی از آن است که این برنامه بار دیگر در ایران کار می‌کند.

اینستاگرام آخرین سرویس بزرگ رسانه‌های اجتماعی است که در حال حاضر به‌طور رسمی در ایران قابل‌دسترس است و هنوز اطلاعات دقیقی در مورد فیلتر اینستاگرام وجود ندارد. بسیاری از مردم با وجود ممنوعیت‌ها همچنان به برخی از این رسانه‌های خدماتی دسترسی دارند و می‌توانند از طریق مسیرهای اینترنتی خارج از کشور(VPN) مسئله فیلتر اینستاگرام را نادیده بگیرند، بنابراین مشخص نیست که این ممنوعیت اثر خواهد گذاشت یا خیر. از طرفی مشخص نیست که مقامات بتوانند جلوی استفاده از VPN را در کشور بگیرند زیرا ردیابی کاربران آسان نیست و بسیاری از وی­پی­ان­ها نیز رایگان هستند. بنابراین همچنان خبری از مسدود شدن اینستاگرام در ایران نیست و نمی‌توان گفت که این مسئله حقیقت دارد.

بیشتر بخوانید  چگونه از هک شدن اینستاگرام خود جلوگیری کنیم؟

 

اگرچه روزانه شایعات زیادی در خصوص فیلتر اینستاگرام در شبکه‌های مجازی منتشر می‌شود اما در حال حاضر هیچ اطلاعی در خصوص تصویب فیلتر اینستاگرام در کشور از سمت مقامات دولتی وجود ندارد و کاربران اینستاگرام بدون مشکل می‌توانند در این رسانه‌ی اجتماعی فعالیت کنند.

 

 

 

 

منابع:

bloomberg

telegraph

albawaba

iosyar

tabnak

zoomit

gadgetnews

 

5/5 ( 1 نظر )

پست قبلی: «

پست بعدی: »

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. سجاد
  8:54 1398/01/17

  وزیر ارتباطات: اینستاگرام فیلتر نمی‌شود شایعه سازی نکنید اینستاگرام انشالله که فیلتر نشه چون کلی استارت آپ ایرانی و کلی کارآفرینی هست توی شبکه های اجتماعی

 2. صمد آذری
  8:50 1398/01/17

  بنده با سرمایه گذاری ۳۵۰ میلیون تومن در این فضا برای ۲۰ خانوار شغل ایجاد کرده ام که همگی از بچه های کار و زنان سرپرست خانوار هستند بعد از فیلترینگ چه کسی پاسخگو خسارات سنگین کسب و کارهای اینترنتی می شود؟ ما خودمون تحریم هستیم…اونوقت میایم خودمون رو هم تحریم داخلی میکنیم.

 3. محمد ایرانی
  8:48 1398/01/17

  آخرین خبری که دارم از مجلس این بود که رئیس کمیته ارتباطات مجلس: فیلتر اینستاگرام مطرح نیست

 4. علیرضا حقدوست
  8:45 1398/01/17

  آقای جاویدنیا گفت: “اینستاگرام یک بار فیلتر شد و دولت گذشته وعده داد که با کمک فیلترینگ هوشمند می‌تواند این فضا را کنترل کند اما متاسفانه در این زمینه هم هزینه‌های بالایی صورت گرفت ولی به نتیجه‌ای نرسیدیم.”