بازاریابی محتوایی در اینستاگرام

ما در این مقاله قصد داریم ضمن پاسخ به این سؤال که بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چیست، به موضوع بازاریابی محتوایی در اینستاگرام پرداخته و درباره فروش محصولات در اینستاگرام، حذف تبلیغات در اینستاگرام، نحوه بازاریابی اینستاگرام، جذب مشتری در اینستاگرام، مدیریت محتوا اینستاگرام و نحوه تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی و استراتژی‌های افزایش فالوور اینستاگرام توضیحاتی را ارائه دهیم.

بازاریابی محتوایی برای اینستاگرام

این روزها همه به فکر پول درآوردن هستند و کمتر کسی هست که حداقل چنین دغدغه‌ای ذهنش را به خود مشغول نکرده باشد. در بین راه‌های مختلف پول درآوردن، راه‌هایی وجود دارد که نیاز به انرژی و سرمایه کمتری دارند و کسب درآمد از طریق شبکه‌های اجتماعی یکی از این راه‌ها محسوب می‌شود. در بین شبکه‌های اجتماعی، تلگرام و اینستاگرام از طرفداران و کاربران بیشتری در ایران برخوردار هستند و بسیاری از ایرانیان در این دو شبکه اجتماعی حضور فعال دارند. همین مسئله سبب می‌شود تا ظرفیت این دو شبکه اجتماعی برای کسب درآمد بسیار بالا باشد؛ به‌ویژه اینستاگرام که دارای ظرفیت‌های بصری و امکانات جانبی فوق‌العاده جذابی است، می‌تواند یک راه بدون دردسر برای کسب درآمد محسوب شود.

 بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

۱- بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چیست؟

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که در راستای معرفی و فروش محصولات در اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی و یا خدمات کسب‌وکارها انجام می‌گیرند. این مجموعه فعالیت‌ها ممکن است بر مبنای یک وب‌سایت اینترنتی و در جهت افزایش بازدید آن صورت گیرند و یا اینکه به طور مستقل، به یک کسب‌وکار در شبکه‌های اجتماعی هویت ببخشند بدون آن که سایتی وجود داشته باشد. شبکه‌های اجتماعی به کلیه شبکه‌هایی گفته می‌شود که بخش قابل توجهی از جامعه در آن‌ها حضور داشته باشند. تلگرام، اینستاگرام، فیس‌بوک، پینترست، لینکدین و توییتر چند نمونه از شبکه‌های اجتماعی پرمخاطب هستند که جامعه ایرانی هم نسبت به آن‌ها استقبال نسبتاً خوبی را از خود نشان داده است. این شبکه‌ها محیطی را برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات، ایده‌ها و تجربه‌ها و فروش محصولات در اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی فراهم می‌کنند که همین مسئله باعث شده تا به عنوان یکی از کانال‌های مؤثر برای تبلیغات کسب‌وکارها مورد توجه قرار گیرند. معرفی برند، جذب مشتری در اینستاگرام، انتقال تجربه، انتشار اطلاعات و به دست آوردن تجزیه‌وتحلیل‌های مرتبط با ابعاد مختلف کسب‌وکار، از جمله اهداف و دستاوردهای بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌روند.

حضور در اینستاگرام یکی از شرط‌های موفقیت کسب‌وکارها است و کسب‌وکارهایی که از این ظرفیت استفاده نکنند، از شانس بسیار کمی برای دیده شدن و در نتیجه فروش محصولات در اینستاگرام برخوردارند

۲- مدیریت محتوا اینستاگرام

مدیریت محتوا اینستاگرام به معنای آن است که تمام فرآیندهای مرتبط با انتشار محتوا در قالب‌های مختلف از ابتدا تا انتها را برنامه‌ریزی کنید و همه این فعالیت‌ها بر اساس اهداف معینی انجام شوند؛ ضمن آن که مرحله بازخورد گیری نیز بخش مهمی از مدیریت محتوا محسوب می‌شود که باید مورد توجه قرار گیرد. نکته اولی که باید در مدیریت محتوا اینستاگرام مورد توجه قرار گیرد، ارزش مطالب است؛ ارزش محتوا می‌تواند به خاطر اطلاعات، سبک تولید و یا جذابیت آن باشد. به‌هرحال باید دلیلی وجود داشته باشد تا کاربران صفحه شما را در اینستاگرام دنبال کرده و یا پست‌های مربوط به محصولات یا خدمات شما را لایک کنند.

البته نحوه بازاریابی اینستاگرام و تولید محتوا در آن منحصربه‌فرد است و با سایر شبکه‌های اجتماعی متفاوت است. در اینستاگرام برخلاف شبکه‌های اجتماعی دیگر، مخاطبان عام حضور دارند و می‌توان گفت که موضوعی نیست که بخشی از کاربران به آن علاقه نداشته باشند. به همین خاطر در مدیریت محتوا اینستاگرام حتماً باید به تنوع مخاطبان توجه شود و برای هر دسته محتواهای موردعلاقه آن‌ها تولید گردد. بخش قابل توجهی از کاربران اینستاگرام به دنبال تفریح و سرگرم شدن هستند؛ بنابراین محتوای تولیدی شما باید با این چاشنی همراه باشد. مدیریت محتوا اینستاگرام معمولاً بر اساس موضوع محصولات یا خدمات شما صورت می‌گیرد؛ بدین منظور دنبال کنندگان شما عمدتاً افرادی هستند که با محصولات شما سروکار دارند؛ برای نمونه اگر محصولات خوراکی تولید می‌کنید، دنبال کنندگان شما هم عمدتاً از این طیف افراد هستند و همین طور برای موضوعات دیگر. بهتر است برای تولید محتوای اینستاگرامی به چند عامل مهم توجه نموده و بر اساس آن‌ها سیاست‌گذاری کنید؛ طیف سنی کاربران، جنسیت، علاقه‌مندی‌های کاربران و مهم‌تر از همه نیازهای آن‌ها از جمله مواردی هستند که باید قبل از تولید محتوا مورد بررسی قرار گیرند. عکس و فیلم دو قالب اصلی محتوا در اینستاگرام هستند. اگرچه اینستاگرام در تعداد کاراکترهای متنی دست کاربران را نسبت به شبکه‌هایی همچون توییتر بیشتر باز گذاشته، اما از آنجایی که هویت اینستاگرام با قالب‌های دیداری محتوا شکل گرفته است، بهتر است که شما هم بر روی این دو قالب سرمایه‌گذاری کنید. اینستاگرام دارای بخش‌های مختلفی همچون پست‌های اصلی، استوری، بخش کامنت‌ها و IGTV است که هرکدام از این موارد کارکردهای خاص خود را دارند؛ بنابراین قبل از سیاست‌گذاری و مدیریت محتوا اینستاگرام بهتر است درباره این قالب‌ها و نوع کارکرد و تأثیراتی که می‌توانند داشته باشند، اطلاعاتی کسب کنید.

بیشتر بخوانید  معروفترین افراد اینستاگرام  و بازاریابی به کمک افراد تاثیرگذار

۳- فروش محصولات در اینستاگرام

حال که دانستیم بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چیست، قصد داریم درباره فروش محصولات در اینستاگرام توضیحاتی را ارائه دهیم. در حال حاضر کمتر کسی هست که برای خود یک صفحه در اینستاگرام نداشته باشد. همه ما در اینستاگرام صفحه‌هایی را دیده‌ایم که تعداد زیادی دنبال کننده و یا به اصطلاح فالوور دارند و به همین خاطر پست‌هایی که این صفحه‌ها به اشتراک می‌گذارند، دارای تعداد بازدید بالایی است. بالا بودن آمار بازدید در بعضی صفحات، شرکت‌ها، سازمان‌ها و کلیه کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ را ترغیب می‌کند تا به نحوه بازاریابی اینستاگرام فکر کنند؛ بنابراین به نظر می‌رسد که حضور در اینستاگرام یکی از شرط‌های موفقیت کسب‌وکارها است و کسب‌وکارهایی که از این ظرفیت استفاده نکنند، از شانس بسیار کمی برای دیده شدن و در نتیجه فروش محصولات در اینستاگرام برخوردارند. شاید در نگاه اول، راه اندازی یک صفحه‌اینستاگرامی و به اشتراک گذاشتن تعدادی پست و جذب فالوور، کار ساده‌ای به نظر برسد؛ بسیاری از افراد هستند که با همین تصور پا به این عرصه می‌گذارند اما پس از مدتی خسته می‌شوند و نتیجه خاصی را نمی‌گیرند در حقیقت نتایجی که آن‌ها به دست می‌آورند همان نتایجی نبوده که قبلاً انتظارش را داشتند. به همین خاطر سرخورده می‌شوند و انگیزه خود را از دست می‌دهند. در این میان افرادی هم هستند که با تلاش و پشتکار صفحه‌هایی را راه اندازی می‌کنند و گاه حتی در عرض کمتر از یک ماه آن را به نقطه درآمدزایی می‌رسانند؛ بنابراین باید گفت که کسب درآمد از اینستاگرام در عین حال که کاری نسبتاً ساده و بدون دردسر است، اما تکنیک‌ها و هوشمندی‌های خاص خود را هم دارد. در نتیجه باید دید که چه مواردی سبب موفقیت صفحه‌های اینستاگرامی می‌شود. در ادامه این مقاله ما برخی از نکاتی را که می‌توانند بر موفقیت شما در کسب درآمد از اینستاگرام تأثیرگذار باشند، توضیح خواهیم داد.

تبلیغات جذاب در اینستاگرام۴- روش‌های جذب مشتری در اینستاگرام

جذب کاربران در حالت کلی به دو هدف انجام می‌شود؛ یکی بالا بردن تعداد فالوورها و دیگری بالا بردن میزان فروش محصولات در اینستاگرام که در اصطلاح به آن جذب مشتری در اینستاگرام هم گفته می‌شود. قبل از اینکه به روش‌های جذاب سازی محتوا و جذب کاربران بپردازیم، باید بگوییم که فالوورهای شما لزوماً خریداران محصول شما نیستند و البته عکس همین نکته هم صادق است؛ یعنی کسانی که محصولات شما را خریداری می‌کنند، لزوماً در دایره فالوورهای شما قرار نمی‌گیرند. همین مسئله، اولین نکته در باب افزایش فالوور واقعی اینستاگرام را برای ما روشن می‌کند و آن این است که صفحه خود را در حالت عمومی (public) قرار دهید.

 • ۴-۱- خصوصی بودن صفحه‌اینستاگرام بهتر است یا عمومی بودن آن؟

همان طور که می‌دانید، اینستاگرام دو حالت کلی را برای صفحه‌ها در نظر گرفته که عبارتند از عمومی (public) و خصوصی (private). در حال حاضر برخی از کسب‌وکارها و صفحه‌های تبلیغاتی صفحه خود را به حالت خصوصی در می‌آورند که در این صورت تنها کسانی می‌توانند محتواهای آن‌ها را مشاهده کنند که صفحه را دنبال کرده باشند؛ اما باید گفت که این تجربه در میان مدت و بلندمدت چندان جواب نمی‌دهد؛ به علاوه این کار دایره مشتریان شما را محدود می‌کند؛ بسیاری از افراد قبل از آن که مطالب صفحه‌ای را مشاهده نکنند، تصمیم به دنبال کردن نمی‌گیرند؛ به همین خاطر خصوصی بودن صفحه می‌تواند به خودی خود بسیاری از مشتریان شما را دفع کند.

 • ۴-۲- چرا باید در اینستاگرام به کیفیت عکس‌ها توجه داشت؟

اگر چه این مسئله بدیهی به نظر می‌رسد، اما هنوز بسیاری از کسب‌وکارها با فلسفه کلی اینستاگرام آشنا نیستند نمی‌دانند که بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چیست؛ به همین خاطر به جای تمرکز بر روی اشتراک عکس، بر روی متن‌های بلند و طولانی تمرکز می‌کنند. برخی دیگر هم متن‌هایی را در قالب عکس می‌نویسند و به جای عکس منتشر می‌کنند! باید گفت که هر دو روش اشتباه است؛ وقتی از عکس محور بودن اینستاگرام صحبت می‌کنیم، منظورمان صرفاً فایل‌هایی با فرمت jpg یا سایر فرمت‌های عکس نیست؛ بلکه منظور عکس‌هایی هستند که از جذابیت‌های بصری برخوردار باشند. کیفیت عکس‌ها هم از نظر موارد فنی مانند وضوح، رنگ و شفافیت و هم از نظر متناسب و جذاب بودن محتوا باید مورد توجه قرار گیرد. صفحه‌ اینستاگرامی برای هر کسب‌وکار، دقیقاً مانند ویترین یک فروشگاه عمل می‌کند و کاربران با یک نگاه کلی به مطالب منتشر شده، درباره کسب‌وکار شما قضاوت می‌کنند. در نتیجه هر چقدر که در انتخاب عکس بهتر عمل کنید، نتیجه بهتری خواهید گرفت. اگر قصد دارید از طریق اینستاگرام محصولات خود را معرفی کرده و بفروشید، حتماً از آن‌ها عکس بگیرید. دقت داشته باشید که عکس‌های محصولات باید به‌گونه‌ای تهیه شوند که تمام زوایای آن‌ها را نشان بدهند و مشتریان از روی عکس‌ها بتوانند به‌گونه‌ای با محصولات آشنا شوند که انگار آن‌ها را از نزدیک دیده‌اند. البته برخی از محصولات نیاز به اطلاعات بیشتری مانند اندازه، مقیاس، جنس و رنگ دارند تا اطلاعات کامل‌تری را به مشتریان انتقال دهند.

 • ۴-۳- تبلیغات اینستاگرامی چه تأثیری در جذب مشتری دارند؟

شاید برخی این تصور را داشته باشند که وقتی خودشان یک پیج اینستاگرامی راه اندازی کرده‌اند، دیگر نیازی به تبلیغات ندارند و همان صفحه کارکرد تبلیغاتی نیز دارد؛ اما باید گفت که این تصور نادرست است و به طور کلی شما باید برای تبلیغات کسب‌وکار خود اقدامات جداگانه‌ای را در نظر بگیرید؛ زیرا کاربران چندان تمایلی ندارند در لابه‌لای پست‌های مرتبط با محصول، پست‌های تبلیغاتی را مشاهده کنند. به همین منظور باید سفارش‌های تبلیغاتی خود را به صفحات اینستاگرامی دیگری که فالوور بالا دارند، بسپارید تا از طریق تگ کردن، صفحه شما را به دیگران معرفی کنند. این کار ضمن حفظ کیفیت مطالب صفحه شما، باعث آشنایی هرچه بیشتر افراد جدید با محصولاتتان خواهد شد. در بخش‌های بعدی به صورت مفصل درباره تبلیغات در اینستاگرام توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

بیشتر بخوانید  اینستاگرام مارکتینگ , بازاریابی در اینستاگرام

 

کاربران چندان تمایلی ندارند در لابه‌لای پست‌های مرتبط با محصول، پست‌های تبلیغاتی را مشاهده کنند. به همین منظور باید سفارش‌های تبلیغاتی خود را به صفحات اینستاگرامی دیگری که فالوور بالا دارند، بسپارید تا از طریق تگ کردن، صفحه شما را به دیگران معرفی کنند

 

بازاریابی محتوایی در شبکه های اجتماعی

۵- نحوه تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی کدام است؟

شبکه‌های اجتماعی پتانسیل زیادی برای تبلیغات دارند و این پتانسیل حتی از تبلیغات در سایت‌ها، تبلیغات بنری و کلیکی هم بسیار بیشتر است؛ بنابراین ضروری است که صاحبان کسب‌وکارها نحوه تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی را یاد بگیرند. کاربران فضای مجازی بخش زیادی از زمان خود را در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کنند و جذابیت‌های بصری و قابلیت‌های کاربردی این شبکه‌ها هم باعث شده که تمرکز بر روی تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی نتایج قابل توجهی را به همراه داشته باشد. تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی به خصوص تبلیغات در اینستاگرام علاوه بر معرفی محصولات، باعث ایجاد نوعی ارتباط پایدار با مشتریان و ایجاد وفاداری در آن‌ها می‌شود. به همین خاطر معمولاً مقاومت کاربران نسبت به تبلیغات در اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی نسبت به سایر روش‌های تبلیغاتی کمتر است. در این بخش نکاتی را درباره نحوه بازاریابی در اینستاگرام توضیح خواهیم داد.

 • ۵-۱- به مخاطبان و نیازهایشان توجه کنید

اگرچه استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای همگان رایگان است و امکان تبلیغات بی‌نهایت در آن‌ها وجود دارد، اما باید توجه داشت که هجمه‌های تبلیغاتی و انتشار تعداد انبوه پست تبلیغاتی چندان برای کاربران خوشایند نیست؛ به خصوص اگر این پست‌ها هیچ‌گونه جذابیت غیر تبلیغاتی نداشته باشند، معمولاً نتیجه عکس می‌دهند. هیچ دلیلی وجود ندارد که دیگران به مشاهده تبلیغات شما علاقه‌مند باشند، مگر اینکه این تبلیغات فایده‌ای برای آن‌ها داشته باشد و یا اطلاعاتی را به آن‌ها اضافه کند. به همین خاطر تا حد امکان باید حتی پست‌های تبلیغاتی را نیز به‌گونه‌ای جذاب درست کنید. این نکته را به خاطر داشته باشید که تبلیغات بیش از حد باعث می‌شود تا کاربران احساس ابزاری بودن کنند و فکر کنند که دارند مورد سوءاستفاده شما قرار می‌گیرند. به همین خاطر تا حد امکان به نظرات کاربران پاسخ دهید، پست‌هایشان را لایک کنید و حتی برای آن‌ها کامنت بگذارید. این کار به آن‌ها احساس دیده شدن و دوستی می‌دهد.

 • ۵-۲- از ظرفیت‌های توییتر استفاده کنید

توییتر یکی دیگر از شبکه‌های اجتماعی است که افراد زیادی در آن فعالیت می‌کنند. این شبکه اجتماعی هم امتیازات خاص خودش را دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به محدودیت کاراکترها اشاره کرد. این محدودیت سبب شده تا کاربران حرف اصلی‌شان را در کمترین جملات بزنند و در کمترین زمان مخاطبان را از هدف خود مطلع سازند. ریتوییت کردن یکی از کارهایی است که می‌تواند به دیده شدن شما و کسب‌وکارتان کمک زیادی کند. ریتوییت کردن به معنای به اشتراک گذاشتن توییت‌های دیگران است که این کار باعث ایجاد نوعی وفاداری و ارتباط متقابل بین حساب شما و دیگران خواهد شد.

 • ۵-۳- برای برند خود شخصیت بیافرینید

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که وقتی از برند صحبت می‌کنیم، منظورمان همان لوگویی است که برای کسب‌وکارها در نظر گرفته می‌شود. اگرچه لوگو نیز جزئی از هویت برند محسوب می‌شود، اما باید گفت که معنای برند، بسیار فراگیرتر است؛ در حقیقت برند، مجموعه‌ای از مفاهیمی است که به ذهن مخاطب متبادر می‌شود و این مفاهیم وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند، یک تصویر کلی از کسب‌وکار را رقم می‌زنند. تبلیغاتی که شما در شبکه‌های اجتماعی برای محصولات خود انجام می‌دهید، قبل از هر چیز معرف شخصیت برند شما هستند. همچنین هرگونه رفتار صفحه شما در فضای شبکه‌های اجتماعی و مطالبی که به هر طریق منتشر می‌شوند، بخشی از هویت برندتان را رقم می‌زنند. یکی از راه‌های آفرینش شخصیت برند، آن است که از افراد مشهور و یا افرادی که به نحوی در زمینه خود شناخته شده هستند و در بین دیگران محبوبیت دارند، بخواهید تا درباره برند شما صحبت کنند و یا مطلبی را منتشر کنند. البته در بیشتر مواقع این کار مستلزم پرداخت هزینه‌هایی است و شما باید متناسب با بودجه خود برنامه‌ریزی کنید.

 • ۵-۴- به سوژه‌های جذاب بپردازید

منظور از سوژه جذاب، سوژه‌ای است که به دلایل مختلف در ذهن کاربران و مخاطبان ماندگار باشد. برای این کار، طنزپردازی می‌تواند تأثیر قابل توجهی داشته باشد. برای نمونه اگر محصولات شما مرتبط با خانم‌ها هستند، می‌توانید یک کاراکتر خانم طراحی کنید که در تمام تبلیغات شما درباره این دسته از محصولات حضور داشته باشد و در ذهن مخاطب به عنوان یکی از نمادهای محصولات شما شناخته شود. این مسئله برای محصولات مرتبط با آقایان و کودکان نیز صادق است. تا حد امکان سوژه را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که در کاربران احساسی را برانگیزد؛ احساس شادی، احساس هیجان و یا حتی احساس غم از جمله احساساتی هستند که می‌توانند منجر به برقراری ارتباط عاطفی بین کسب‌وکار شما و کاربرانتان شوند.

 • ۵-۵- از کسب‌وکارهای دیگر الگوبرداری کنید

اگر با نحوه تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی چندان آشنایی ندارید و نمی‌دانید که بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چیست، می‌توانید از دیگران الگوبرداری کنید. کسب‌وکارهایی که در ابتدای راه قرار دارند، ممکن است هنوز تجربه کافی را برای برنامه‌ریزی و انتخاب استراتژی تبلیغاتی نداشته باشند. به این دسته از کسب‌وکارها پیشنهاد می‌شود تا از طریق مشاهده تبلیغات سایر کسب‌وکارها در شبکه‌های اجتماعی، الگوهایی را استخراج نموده و از آن‌ها ایده بگیرند. بدین منظور باید تا حد امکان صفحه‌هایی مورد دقت و بررسی قرار گیرند که از نظر محتوا یا نوع محصول نزدیکی بیشتری به حوزه کسب‌وکار شما دارند. البته باید توجه داشت که الگوبرداری به معنای کپی‌برداری صرف نیست؛ بلکه شما می‌توانید از خلاقیت خود جهت تکمیل و بهبود طرح‌ها نیز استفاده کنید.

 • ۵-۶- مخاطبان را درگیر کنید

درگیر کردن مخاطبان به این معنا است که ذهن آن‌ها به کسب‌وکار شما مشغول شود. برای این کار می‌توانید در تبلیغات خود در شبکه‌های اجتماعی سؤال‌هایی را بپرسید و از کاربران بخواهید که به آن‌ها پاسخ دهند. این کار می‌تواند نقطه آغاز گفتگو و تعامل میان شما و کاربران باشد. همچنین برخی از کسب‌وکارها برای افزایش درگیری مخاطبان با برند، اقدام به برگزاری مسابقه‌ها یا کمپین‌هایی درباره کسب‌وکار خود می‌کنند؛ برای نمونه از کاربران می‌خواهند که در بازه زمانی معینی عکس یا کلیپی از خود به همراه محصول مورد استفاده را گرفته و ارسال کنند. همچنین منشن کردن افراد در کامنت‌ها یکی دیگر از راه‌هایی است که می‌تواند درگیری مخاطبان با پست‌ها را افزایش دهد. البته بهتر آن است که عمل منشن کردن توسط کاربران انجام شود و نه توسط خود شما؛ زیرا وقتی افراد از سوی شما به صورت ناخواسته منشن شوند، احساس ناخوشایندی به آن‌ها دست خواهد داد و ممکن است حتی صفحه شما را مسدود کنند.

 • ۵-۷- از تبلیغ در صفحه‌های پرمخاطب غافل نشوید

یکی دیگر از راه‌های تبلیغات مؤثر در اینستاگرام، تبلیغ در صفحه‌هایی است که تعداد زیادی دنبال کننده دارند. درباره نحوه بازاریابی اینستاگرام روشی نوین در بازاریابی محتوا وجود دارد که تحت عنوان اینفلوئنسر مارکتینگ شناخته شده است. اینفلوئنسر مارکتینگ نوعی بازاریابی است که از طریق اینفلوئنسرها انجام می‌شود. اینفلوئنسرها افرادی هستند که در حیطه کاری خود شناخته شده هستند و از شهرت بالایی برخوردارند. اینفلوئنسرها ممکن است شخص حقیقی باشند یا شخص حقوقی. اینفلوئنسرهای حقیقی کسانی هستند که با نام و هویت واقعی خود در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند؛ اما اشخاص حقوقی معمولاً بیشتر از آن که با نام و نشان خود شناخته شوند، با محتوایی که منتشر می‌کنند، شناخته شده‌اند. برای نمونه ممکن است برخی صفحه‌ها در شبکه‌های اجتماعی در زمینه‌های مختلفی همچون معرفی کتاب، آشپزی، رستوران گردی، پوشاک و … شناخته شده و مرجع باشند. در صورتی که قصد تبلیغ در این گونه صفحات را دارید، حتماً لیستی از صفحه‌های مهمی را که با حوزه کاری شما مرتبط هستند، تهیه کرده و سپس از بین آن‌ها تعدادی را برای سفارش تبلیغات انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید  [26] قیف بازاریابی در شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام

نحوه تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

۶- حذف تبلیغات در اینستاگرام

روزانه حجم زیادی از تبلیغات از طرق مختلف مانند پیامک، ایمیل، تلگرام و اینستاگرام به ما هجوم می‌آورند؛ تبلیغاتی که شاید بخش عمده آن‌ها هیچ گاه به کار ما نمی‌آید و دیدن آن‌ها آرامش ذهنی‌مان را به هم می‌ریزد؛ باید اعتراف کرد که اینستاگرام با همه جذابیت‌هایی که دارد، اما به خاطر پست‌هایی که به روش تبلیغاتی منتشر می‌کند، مورد انتقاد کاربران است. البته به دلیل آن که بخش قابل توجهی از درآمدها و هزینه‌های اینستاگرام از طریق همین تبلیغات تأمین می‌شود، مدیران این برند تاکنون برای حذف تبلیغات در اینستاگرام تصمیمی نگرفته‌اند و بعید به نظر می‌رسد که در آینده هم بخواهند به این مسئله فکر کنند. البته به این نکته هم باید توجه داشت که تبلیغات اینستاگرامی با بهره‌گیری از الگوریتم‌های هوشمند انتشار محتوا و با توجه به الگوهای رفتاری کاربران در فضای اینستاگرام برای آن‌ها نمایش داده می‌شود و به همین خاطر به مطالبی که کاربران جستجو و مشاهده می‌کنند، نزدیک است. با وجود این، بسیاری از کاربران اینستاگرام به دنبال راهی هستند که بتوانند خود را از تبلیغات اینستاگرام مصون کرده و یا آن‌ها را به کلی از صفحه اصلی خود حذف کنند. به علاوه، یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود کاربران به حذف تبلیغات در اینستاگرام فکر کنند، صرفه‌جویی در مصرف حجم داده است؛ معمولاً پست‌های تبلیغاتی ویدئوهای در قالب ویدئوهای با کیفیتی تولید و منتشر می‌شوند که حجم زیادی از اینترنت کاربران را به خود اختصاص می‌دهد. باید گفت که در حال حاضر راهکاری وجود ندارد که بتوان از طریق آن به کلی تبلیغات را مسدود کرد، اما روشی برای کمتر کردن تعداد پست‌های تبلیغاتی وجود دارد که تا حدی این مشکل را حل کرده است. اولین نکته برای حذف تبلیغات در اینستاگرام، آن است که بدانیم کدام یک از پست‌ها تبلیغاتی هستند؛ گاه ممکن است برخی کاربران پست‌هایی را مشاهده کنند که مربوط به هیچ‌کدام از صفحاتی که دنبال کرده‌اند، نیست؛ باید دانست که پست‌های تبلیغاتی اینستاگرام معمولاً با عباراتی مانند Ads و یا Sponsored نمایش داده می‌شوند که این عبارات در قسمت بالای سمت چپ پست و زیر عنوان صفحه منتشر کننده نوشته می‌شود. برای مخفی کردن این پست‌ها باید در قسمت بالای سمت راست پست بر روی سه نقطه کلیک کرده و گزینه «Hide This» را انتخاب کنید که به معنای «مخفی کردن این پست» است. با انتخاب این گزینه به صفحه جدید باز می‌شود که در آن سه گزینه وجود دارد:

بیشتر بخوانید  چگونه با استفاده از اینستاگرام کسب و کار کوچکتان را بزرگ کنید؟

It’s Not relevant: یعنی پست مورد نظر نامربوط است و ارتباطی به حوزه‌های موردعلاقه شما ندارد

I see it too often: یعنی این پست را بارها دیده‌ام و برایم زیاد تکرار شده است

It’s inappropriate: یعنی پست مورد نظر نامناسب است (از نظر اخلاقی، هنجاری یا …)

با انتخاب هرکدام از این موارد، آگهی حذف شده و اینستاگرام بابت این گزارش از شما تشکر خواهد کرد.

البته همان طور که پیش تر هم اشاره شد، این کار به معنای این نیست که نمایش تبلیغات به کلی برای شما متوقف خواهد شد. بلکه در روند کلی نشان دادن پست‌های تبلیغاتی تغییرات محسوسی به وجود می‌آید که از میزان آزاردهندگی آن کم می‌کند.

بازاریابی محتوایی در اینستاگرام

 

منابع (References)

دستیار هوشمند اینستاگرام فالوورهات

wikihow

entrepreneur

wordstream

searchengineland

marketing-schools

4.6/5 ( 7 نظر )

پست قبلی: «

پست بعدی: »

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. آیگین تبریزی
  3:39 1397/12/19

  content marketing, content strategy , content calendar مباحثی هستند که توی وب فارسی خیلی بهش اهمیت داده نمیشه چه برسه به استراتژی بازاریابی محتوایی در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام.
  میشه گفت بدون داشتن برنامه بازاریابی کانتنت ها کیفیت خوبی نخواهند داشت و بی نظمی در کار برنامه خواهد بود
  سعی کنید حتماً برنامه از پیش تعیین شده داشته باشید و بر اساس تقویم بازاریابی و تقویم فروش عمل کنید

  • فالوورهات
   4:07 1398/01/07

   سلام خانم تبریز ی ،
   دقیقاً حق با شماست
   امیدورام که از این مقاله استفاده کافی برده باشید
   باز هم در صورتی که در موضوعات بازارایابی دیجیتال و مخصوصاً بازاریابی شبکه های اجتماعی سوالی داشتید مثل بهینه سازی قیف بازاریابی محتوایی و نوشتن تقویم محتوایی ، در خدمت شما هستیم.