جلوگیری از آنفالو شدن اینستاگرام

چطور در اینستاگرام از آنفالو شدن جلوگیری کنیم؟ همواره باید علاوه بر تلاش برای افزایش فالوور واقعی اینستاگرام، حواستان باشد تا از آنفالو شدن در اینستاگرام جلوگیری کنید. نرخ رشد فالوورهایی که با اکانت شما در تعامل هستند مهمترین رکنی است که باید حواستان به آن باشد.

جلوگیری از آنفالو شدن در اینستاگرام

امروزه شبکه‌های اجتماعی در کنار مزایایی که دارند، دغدغه‌هایی هم با خودشان به همراه آورده‌اند. دغدغه‌هایی که گاهی باعث نگرانی کاذب بسیاری افراد شده است. یکی از این دغدغه‌ها، آنفالو شدن توسط طرفداران است؛ یعنی اینکه شخصی دیگر مطالب شما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال نمی‌کند. این مسئله برای برخی افراد به حدی مهم است که اگر توسط شخصی آنفالو شوند، پرچم جنگ را علیه او بالا خواهند برد و حتی دیده شده است که رابطه دو نفر به خاطر همین مسئله، قطع شده است.

حالا چه قبول بکنیم یا نکنیم، مسئله فالو و آنفالو برای بسیاری از شرکت‌ها و حتی اشخاص اهمیت زیادی دارد و همیشه به دنبال تکنیک‌هایی برای جلوگیری از آنفالو شدن و همچنین راز افزایش فالوور اینستاگرام هستند؛ اما اینکه چگونه مانع از ترغیب کاربران برای آنفالو کردن صفحه کاری خود شویم، سؤالی است که بیشتر مدیران صفحه به دنبال آن هستند.

قبل از اینکه در خصوص تکنیک‌های جلوگیری از آنفالو شدن در اینستاگرام صحبت کنیم، ابتدا بهتر است که تعریف آنفالو کردن و انواع آن را بشناسیم تا بهتر بتوانیم فعالیت‌های خود را کنترل کنیم.

آنفالو شدن چیست

آنفالو شدن به چه معناست؟

شبکه اجتماعی اینستاگرام، با اینکه سن خیلی زیادی ندارد؛ اما توانسته است تا فالوورهای فعال زیادی را به سمت خود جذب کند. اشتراک گذاری عکس و ویدئو از رویدادهای زندگی و ارتباط با دوستان، اولین هدف مؤسسان این شبکه بوده است. در ایران، استفاده از این شبکه رشد چشمگیری داشته و حتی باعث به وجود آمدن و رونق بسیاری از کسب‌وکارها شده است. در خصوص تعداد فالوور فعال ایرانی اطلاعات دقیقی در دست نیست؛ اما برای کسب‌وکارهایی که به صورت اینترنتی فعالیت می‌کنند، به دست آوردن این بازار، اهمیت زیادی می‌تواند در برندینگ و افزایش فروش آن‌ها داشته باشد.

وقتی کسی، شما را در اینستاگرام فالو می‌کند، یعنی اینکه به مطالب، محصولات و خدمات شما علاقه‌مند بوده و از این رو بعد از لمس گزینه follow، به فهرست طرفداران شما اضافه خواهد شد؛ اما مشکل، زمانی شروع می‌شود که شخص دیگر راغب به دنبال کردن صفحه شما نداشته باشد و از این رو آن را آنفالو کند.

هنگامی‌که کاربر حس کند که در صفحه شما نمی‌تواند به مطلب دلخواه خود دست پیدا کند یا عکس‌های شما خلاف ایدئولوژیکی خود بداند، آن را آنفالو می‌کند؛ یعنی دیگر مطالب شما را دنبال نمی‌کند و این به معنای از دست دادن یک طرفدار است. برای همین شرکت‌ها و افراد به دنبال راهکارهایی برای جلوگیری از آنفالو شدن در این شبکه اجتماعی هستند.

انواع آنفالو کردن

آنفالو کردن دارای انواع مختلفی است که فقط یک مورد است که شما باید نگران آن باشید. در واقع، اگر تعداد فالوور فعال اینستاگرام شما نسبت به قبل کم شود، آنگاه شما باید به فکر راه چاره باشید.

 1. اکانت های فالو و آنفالو

اکانت فالو و آنفالو

بعضی از اکانت ها هستند که در ابتدا به فالو کردن شما و هزاران فالوور فعال ایرانی دیگر می‌پردازند. این یک تکنیک در جذب فالوور است، به این صورت که اگر اکانتی شما را دنبال کرد، شما حساس شده و به بررسی صفحه شخص می‌پردازید و اگر موضوع فعالیت آن‌ها مناسب حوزه کاری شما بود، آن را دنبال می‌کنید، در غیر این صورت هیچ اقدامی انجام نمی‌دهید. برای همین گاهی مشاهده می‌شود که در یک هفته حدود ۵۰ اکانت با استفاده از همین روش، شما را فالو می‌کنند و در نهایت شما ۳ مورد را در مقابل دنبال می‌کنید. به اصطلاح همان فالو بک خودمان.

بیشتر بخوانید  آموزش پاک کردن هیستوری (تاریخچه) اینستاگرام

این مسئله باعث می‌شود که به طور کاذب تعداد فالوورهای شما افزایش پیدا کند؛ اما بعد از مدتی، به طور کاملاً ناگهانی، تعداد فالوور به صورت تقریبی همین تعداد افت پیدا می‌کند که اصولاً از تعداد فالوورهای جذب شده در چند روز آخر زیادتر نخواهد بود. این دو اتفاق، یعنی افزایش و کاهش ناگهانی، نه باید شما را خوشحال کند و نه ناراحت. در واقع، همه این‌ها فیک است.

 1. آنفالوکنندگانی با شرایط خاص

برخی از افراد هستند که شما را به دلایل خاصی آنفالو می‌کنند؛ برای مثال، وقتی ارتباط دوستی و عاطفی خود را با شخصی تمام می‌کنید، تمامی راه‌های ارتباطی خود را در نتیجه قطع خواهید کرد. آنفالو کردن اینستاگرام هم یکی از همین روش‌ها است. این نوع آنفالو هم نباید برای شما ارزشمند باشد. به هر حال تعداد این‌گونه آنفالو کردن‌ها خیلی محدود است و نمی‌تواند در حالت کلی تأثیری روی صفحه شما داشته باشد؛ البته از نظر روحی، ممکن است تا مدتی شما را اذیت کند.

 1. آنفالوکنندگان واقعی

به این دسته باید توجه ویژه‌ای کرد و برنامه خاصی به منظور جلوگیری از آنفالو شدن این افراد در نظر گرفت. این دسته از افراد به علت ضعیف بودن کیفیت پست‌های اینستاگرام شما، صفحه شما را دیگر دنبال نخواهد کرد. افرادی که می‌توانند بهترین منبع برای ارتباط کاری یا حتی بهترین مشتریان شما باشند. برای همین، به جای اینکه نگران از دست دادن فالوورهای فیک باشید، بهتر است که از همان اول برای این دسته افراد، استراتژی مناسبی تنظیم کنید تا این منبع ارزشمند را از دست ندهید.

پیشنهاد فالوورهات: راه‌های جلوگیری از بلاک اینستاگرام

تکنیک‌های جلوگیری از آنفالو شدن در اینستاگرام

متأسفانه بعضی از شرکت‌ها، هنگامی‌که با مسئله کاهش فالوور مواجه می‌شوند، سریعاً اقدام به خرید فالوور در اینستاگرام یا به کار بردن تکنیک‌هایی برای افزایش فالوور رایگان اینستاگرام می‌کنند. این روش در نگاه اول شاید تعداد دنبال کنندگان صفحه شما افزایش دهد؛ اما از آنجایی که بیشتر آن‌ها فیک هستند، برای همین نباید خیلی به این مسئله و بازخورد آن، دل خود را خوش کنید. بلکه بیشتر باید به دنبال تکنیک‌هایی به منظور جلوگیری از آنفالو شدن باشید؛ اما تکنیک‌ها چیست؟

 1. تنوع در پست‌های خود ایجاد کنید

حساب کاربری شما هرچقدر که در ارائه پست‌ها قوی باشد؛ اما اگر هیچ تنوعی نداشته باشد، بعد از مدتی، دل کاربران را زده و آنفالو کردن، اولین اقدامی است که آن‌ها انجام می‌دهند. در پست‌های خود تنوع ایجاد کنید.

بیشتر بخوانید  چگونه حساب اینستاگرامی ام را حذف کنم؟

اجازه بدهید که تنوع را با یک مثال بیشتر توضیح بدهیم. فرض کنید که شما صفحه فروش محصولات ورزشی دارید. مسلماً، بیشترین پست‌هایی که شما باید قرار دهید، معرفی انواع کالاهای ورزشی است؛ اما یک کاربر، قرار نیست که همیشه اقدام به خرید محصولات ورزشی کند، بلکه صفحه شما را دنبال کرده تا بلکه با آخرین نمونه‌ها آشنا شود.

مشکل از جایی شروع می‌شود که تمامی پست‌های شما، موضوع معرفی محصول داشته باشد. کاربر در طول زندگی خود نیاز خیلی زیادی به بروزرسانی آخرین اطلاعات خود در خصوص محصولات جدید ندارد، بلکه او بیشتر به دنبال روش‌های استفاده، تاریخچه، محصولات مشابه و غیره است و از این رو بیشتر به دنبال صفحه‌ای خواهد بود که به غیر از فروش، اطلاعات او را افزایش دهد.

برای همین اگر قصد جلوگیری از آنفالو شدن و افزایش تعداد فالوور فعال اینستاگرام خود را دارید، در موضوع پست‌های خود تجدید نظر کنید. برای مثال، یک روز به معرفی محصول بپردازید، روز دیگر تاریخچه فلان محصول، روز سوم فیلم آموزشی در خصوص استفاده از محصولی با برند مشخص و غیره. در واقع به دنبال این باشید تا با قرار دادن پست‌های متنوع، کاربر صفحه شما را همانند یک منبع در نظر بگیرد.

 1. کیفیت پست‌ها را افزایش دهید

کیفیت پست های اینستاگرام

پست اینستاگرام باید در انتها مطلبی را به کاربران بیان کند. این مطلب حتماً نباید آموزشی باشد. در واقع، هدف اولیه اینستاگرام، این بود که کاربران در این شبکه اجتماعی، رویدادهای زندگی خود را با دوستانشان به اشتراک بگذارند و به از طریق این روش با هم در ارتباط باشند.

کاربر وقتی وارد صفحه شما می‌شود و نتواند ارتباطی بین مطالب پست و هدف کسب‌وکار شما پیدا کرد، به راحتی آن را آنفالو می‌کند. برای کیفیت بالای یک پست، باید چند مورد را در نظر بگیرید:

 • کیفیت عکس

پایه اینستاگرام عکس است و کاربران بیشتر به دنبال مطالب عکس‌دار هستند تا خواندن کپشن. از این رو، به کیفیت عکس‌های خود دقت کنید. متأسفانه بعضی از کسب‌وکارها یا حتی برخی افراد، با قرار دادن عکس‌های بی‌کیفیت و حتی کپی کردن آن از دیگر صفحات، بیشتر به هویت خود آسیب می‌رسانند. عکس بی‌کیفیت، در همان اول تو ذوق کاربر می‌زند و برای همین بدون هیچ معطلی، کاربر اقدام به آنفالو کردن صفحه می‌کند.

 • کپشن نویسی

با اینکه اساس این شبکه اجتماعی، عکس است؛ اما از کپشن نویسی نباید غافل شد. کپشن باعث می‌شود که کاربر بیشتر از همه با پست‌های شما درگیر شود، از این رو، باید به کیفیت کپشن خود، دقت بسیار زیادی داشته باشید. در کپشن علاوه بر اینکه باید از یک زبان مشخص استفاده کنید، درست نویسی، قرار دادن ایموجی ها و فاصله برای خواندن بهتر و بیان موضوعات روز، از عواملی هستند که می‌تواند افزایش کیفیت پست‌های اینستاگرام به شما کمک می‌کند.

در واقع، کیفیت محتوا اولین راز افزایش فالوور اینستاگرام و بهترین راه برای جلوگیری از آنفالو شدن است. برای همین است که متخصصان همیشه تأکید می‌کنند که روی تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی خود، سرمایه گذاری زیادی کنید.

 1. فعال باشید

وقتی شما یک ماه در اینستاگرام هیچ پستی قرار ندهید، کاربران صفحه شما را غیرفعال به حساب آورده و سریعاً آن را آنفالو می‌کنند. لازمه فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، فعال بودن است. در واقع به جای اینکه هزینه‌های زیادی را برای خرید فالوور در اینستاگرام و افزایش تعداد فالوور فعال اینستاگرام اختصاص دهید، بیشتر فکری به حال کیفیت پست و فعال بودن خود کنید. این دو اگر درست باشد و به صورت اصولی پیش برود، برندینگ شما خود به خود انجام خواهد شد.

 1. با برنامه پیش بروید

در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، بدون برنامه پیش رفتن یعنی مرگ صددرصدی ادامه فعالیت شما. یک روز ده پست قرار دهید و فردا هیچ پستی منتشر نکنید، نه تنها از نظر خود الگوریتم اینستاگرام، مشکل دارد، بلکه باعث سردرگمی کاربران می‌شود. متأسفانه، از طرفی دیگر بعضی از صفحه‌ها، به صورت مداوم و به هیچ‌گونه برنامه‌ای اقدام به انتشار انواع پست می‌کنند، به طوری که کاربر، هرچه صفحه را پایین‌تر می‌آید، مطالبی جز پست یک صفحه را نمی‌بیند. این مسئله باعث اذیت کاربر و از این رو در همان لحظه اقدام به آنفالو کردن می‌کند، حتی اگر صفحه مورد نظر، مطالب دلخواه او را داشته باشد.

 1. با کاربران در تعامل باشید

با کاربران از طریق پاسخ به کامنت­ها یا دایرکت­های آن‌ها در تعامل باشید. کاربران صفحه‌ای را که مدیر آن هیچ واکنشی نسبت به سؤالات در کامنت یا دایرکت نشان نمی‌دهد یا به طور کامل پاسخ نمی‌دهد، سریعاً آنفالو می‌کنند. در واقع همان‌طور که شما به دنبال فالوور فعال ایرانی هستید، باید خودتان هم نسبت به واکنش‌ها فعال باشید. هرچه شما فعال‌تر باشید، کاربران هم فعال خواهند بود که این می‌تواند به راحتی باعث جلوگیری از آنفالو شدن اینستاگرام شما شود.

بیشتر بخوانید  اینستاگرام مارکتینگ , بازاریابی در اینستاگرام

پیشنهاد فالوورهات: راه‌های جلوگیری از هک اینستاگرام

در شرایط بحرانی اینستاگرام چه کار کنیم؟

در هنگام مواجه شدن با کاهش تعداد فالووها چه کاری باید انجام داد؟

حالا که تکنیک‌های جلوگیری از آنفالو شدن را یاد گرفتید، اول باید بدانید که در هنگام مواجه شدن با چنین مشکلی، چه اقداماتی باید انجام داد. متأسفانه بسیاری از افراد، کنترل خود را از دست می‌دهند و سریعاً دست به اقدامات مانند خرید فالوور در اینستاگرام یا غیره می‌کنند که می‌تواند نتیجه عکس برای هویت برند شما داشته باشد.

 1. اولین اقدامی که باید انجام دهید، حفظ خونسردی است. قبول داریم که هر فردی با مشاهده کم شدن تعداد فالوورهایش، در نگاه اول شوکه می‌شود؛ اما باید در ابتدا خونسردی خود را حفظ کنید. به جای مضطرب و نگران شدن، راحت در صندلی خود بنشینید و اصلاً به آن اهمیت ندهید. از دست رفتن فالوور، هیچ سرمایه‌ای را از بین نخواهد بود و در واقع، مسئله ارزشمندی نیست.
 2. با اعضای تیم خود جلسه بگذارید. اگر برای شبکه‌های اجتماعی شرکت خود، گروهی دارید، قبل از انجام دادن هر اقدامی با اعضا به ویژه مدیر شرکت و تیم دیجیتال مارکتینگ جلسه مهم و فوری تشکیل دهید و در خصوص راهکارهای بیرون آمدن از این بحران مشورت کنید. اگر هم صفحه‌ اینستاگرام شما شخصی است، به جای نگرانی کم شدن فالوور فعال ایرانی خود و خرید فالوور در اینستاگرام با یک متخصص در این حوزه مشورت کنید. گاهی بعضی از راهکارها می‌تواند صفحه شما را از کاهش تعداد فالوورها نجات دهد.
 3. در خصوص بازاریابی اینستاگرام روزانه مطالعه کنید. الگوریتم اینستاگرام، هرچند وقت یک‌بار توسط مدیران این مجموعه به روزرسانی می‌شود. حتی غیر از این مسئله، نکات و تکنیک‌های فنی وجود دارد که ممکن است که شما همه آن‌ها را ندانید، برای همین به جای انجام دادن هر اقدامی به منظور جلوگیری از آنفالو شدن که بعضی از آن‌ها می‌تواند به اعتبار صفحه شما آسیب برساند، سطح دانش خود را در این خصوص افزایش دهید.
 4. به جای نگرانی در خصوص آنفالو شدن، تعداد فالوورهای خود را افزایش دهید. حتماً این جمله را شنیده‌اید که افراد موفق به جای انباشته کردن پول، به فکر زیاد کردن آن هستند. در واقع، شما به جای نگه داشتن فالوورهای خود، سعی کنید تا تعداد آن‌ها را افزایش دهید.
 5. به بررسی علت کاهش آنفالو شدن بپردازید. هر هفته پست‌های خود را تحلیل کنید که که کدام نوع پست شما بیشترین تعداد لایک و کامنت و کدام یک کمترین تعداد را دریافت کرده است. اگر تعداد پست‌های آخر شما کمترین تعداد را بین بقیه داشته و همین مسئله باعث کاهش تعداد فالوورها شده است، پس مطمئن باشید که کیفیت پست‌های آخر شما ضعیف بوده و از این رو کاربران شما را آنفالو کرده‌اند.
 6. استراتژی خود را عوض کنید. به جای فکر کردن در خصوص افزایش فالوور رایگان اینستاگرام و استفاده از چنین تکنیک‌هایی به منظور جلوگیری از آنفالو شدن استراتژی خود را تغییر دهید. این مسئله به مراتب کم هزینه‌تر و پربازده‌تر است. اگر اطلاعاتی در خصوص استراتژی ندارید، با یک کارشناس حوزه دیجیتال مارکتینگ و آشنا به انواع شبکه‌های اجتماعی مشورت کنید.
 7. از شبکه‌های تحلیلی شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید. اگر آنفالو شدن، شما را نگران کرده است، بهترین راه بررسی علت آن، استفاده از ابزارهای تحلیلی است. این ابزارها به شما می‌گویند که کدام نوع پست کمترین نرخ تعامل و کدام یک بیشترین نرخ تعامل را داشته است و از چه زمانی به بعد تعداد فالوور فعال اینستاگرام شما روند نزولی داشته است. ابزارهای زیادی در این خصوص وجود دارد. قبل از استفاده، ویژگی هرکدام را به دقت مطالعه کنید تا بدانید کدام یک می‌تواند بهترین راهکار جلوگیری از آنفالو شدن را به شما بدهد.
 8. به بررسی صفحه‌های مشابه بپردازید. صفحه‌هایی که تعداد فالوورهای بالا داشته و نرخ تعامل کاربران با پست‌های آن بالا است، بهترین مرجع برای تحلیل موفق شدن است. البته به شرط اینکه فعالیت آن‌ها همسو با کسب‌وکار شما باشد. به نوع پست‌ها، زمان قرار دادن پست و چگونگی پاسخ دادن به کامنت ها دقت کنید و سعی کنید تا ساختاری مشابه با آن‌ها تنظیم کنید. فقط مراقب باشید که به هیچ وجه از کارهای دیگر افراد کپی نکنید.

همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که به جای انجام دادن هر اقدام فوری و نسنجیده، اول از همه خود را به آرامش دعوت کنید و شروع به بررسی کم شدن آنفالوکنندگان برای جلوگیری از آنفالو شدن توسط آن­ها کنید.

منابع (References)

دستیار هوشمند اینستاگرام فالوورهات

بیشتر بخوانید  اصالت اکانت سلبرتی­ها را چگونه تشخیص دهیم؟

workmacro

dashhudson

4.8/5 ( 6 نظر )

پست قبلی: «

پست بعدی: »

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *